Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGYetişmiş iş gücüne ihtiyaç duyacak 5 iş kolu

İş dünyasının geleceği yapay zeka ve otomasyonla şekillenecek. Bu teknolojiler bazı işleri ortadan kaldıracağı gibi hâlâ sadece insanların en iyi şekilde yaptığı işler için daha fazla talep ve yeni fırsatlar da yaratacak. İşte iş ilanlarında yaygın şekilde görülebilecek beş meslek;

 

Yenilenebilir enerji teknisyenliği

 

ABD enerji endüstrisi kömürden doğal gaz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru geçiş yapıyor. Bu dönüşümle birlikte daha fazla çalışana ihtiyaç duyuluyor. ABD İşçi İstatistikleri Bürosu’nun verilerine göre, güneş pili tesisatçıları ile rüzgar türbini teknisyenleri önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde olarak en hızlı büyüyen meslekler olacak. Her ikisinin de yüzde 100 oranında büyümesi bekleniyor. Bu işçilerin yaptığı işler, robotların en azından bir süre erişemeyeceği kadar büyük bir beceri ve hareketlilik gerektiriyor. Bu yüzden, otomasyon onlar için şimdilik bir sorun teşkil etmiyor.

 

Makine eğitmenliği

 

Yapay zekanın ‘akıllı’ hale gelmesi için çok fazla eğitilmesi gerekiyor. Google Aralık ayında YouTube’daki içerikleri temizletmek için 10 bin işçi aldı ve makine öğrenimi teknolojisini eğitti. Yapay zeka ve otomasyonun yarattığı iş imkanları mükemmel ya da kalıcı olmasa bile bu işler otomasyonun daha fazla yer kapladığı bir iş gücüne geçiş aşamasında büyük önem teşkil edecek.

 

Yapay zeka mühendisliği

 

Yapay zeka konusunda uzman kişilerin sayısı o kadar az ki talep edilen maaşlar kimi zaman profesyonel atletlerin maaşlarıyla yarışıyor. Yapay zeka mühendisliği, yakın gelecekte teknoloji dünyasında en fazla aranan meslek olacak gibi görünüyor.

 

Video oyunu yayıncılığı

 

Oyun yayını yapmayı sağlayan Twitch adlı web sitesi, 25 binden fazla insana para kazandırıyor. Üstelik bu rakam giderek artıyor. Oyun oynayanların yayınlarını izleyen günlük 15 milyon aktif kullanıcı sayesinde daha fazla içerik ve oyuncuya duyulan talep de inanılmaz bir hızla yükseliyor.

 

Hasta bakıcılığı

 

Birçok iş otomatik hale getirilebilse de sağlık hizmetleri hala sosyal etkileşim ve insan dokunuşu gerektiriyor. Nüfusu giderek yaşlanan ülkelerdeki ev sağlık hizmetleri ve kişisel bakıcı ihtiyacı artıyor. Bu işlerin maaşı şu anda pek tatmin edici olmasa da artan taleple birlikte bu durumun değişmesi oldukça muhtemel görünüyor. (Dünya Halleri)Son blog yazıları: