Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGVerimliliği artırmak ve zamanı doğru yönetmek için 3 strateji

Derinlemesine yaratıcı düşünme gerektiren herhangi bir meslek, bazı tartışılamaz, dizginlenmemiş, rahatsız edilmemiş zaman blokları gerektirir. Bu düşünürler için odaklanma zamanı ve üretkenliklerinin temelidir.

Yazılım mühendislerini ve akademik araştırmacıları (ör. Doktora öğrencileri veya araştırma profesörleri) alın. Her iki meslek de haftanın büyük bölümünü derin düşünerek geçiriyor. Yazılım mühendisleri, yenilikçi ürünler ve algoritmalar ile gelecekteki gerçekliğimizi bir araya getirirken, akademik araştırmacılar, gelecek nesillerin dünyamız hakkındaki düşüncelerini şekillendirecek yeni teoriler ve analizler üretiyor.

Koda veya teoriye daldırılmış uzun, kesintisiz odaklanma süresi blokları, dünyayı büyük veya küçük şekillerde değiştiren gerçekliği değiştiren yenilikler üretmek için gereklidir.

Yöneticiler ve satış görevlileri gibi diğer meslekler farklı planlama gereksinimlerine sahiptir ve aynı rejimi gerektirmez.

Ancak, yaratıcı sınıfın sakinleri, çeşitli çalışma modları aracılığıyla gerçekleştirilen rekabet eden hedefler ve sorumluluklarla her gün yaşarlar : odaklanma, işbirliği, öğrenme ve sosyalleşme.

Haftalık Programınızın Kontrolünü Elinize Almak için 3 İlke

On yıldan fazla bir süredir, yazılım geliştirici, CEO, CTO, melek yatırımcı, danışman, üniversite öğretim görevlisi ve doktora öğrencisi gibi çeşitli roller üstlenirken, bilinçli zaman yönetimi yoluyla başarımı en üst düzeye çıkardım.

Aşağıdaki üç zaman yönetimi ilkesine dayanarak, her hafta kaliteli odaklanma süresi sağlarım:

 

Her Haftaya Kasıtlı Bir Temelle Başlayın

Verimli bir hafta bilinçli olarak başlar.

Hafta boyunca yapmanız veya yapmak istemeniz gereken önemli şeyler var. Planladığınız ilk şeyler önemli olanlar olmalı.

Bunun yerine, eğer işleriniz net değil ise, önce başkalarının sizden talep ettiklerini planlarsınız ve ancak daha sonra takvimde sizin için önemli olan şeylere "uyabileceğiniz" boş zaman aralıkları ararsınız.

Bu tür "tepkisel olarak tasarlanmış" takvimde odaklanma süresi bulma imkanıda yok gibi.

Bunun yerine, önce sizin için önemli olanı planlayarak paradigmayı ters çevirmelisiniz.

Bununla birlikte, bunu yapmak için, başkaları sizin zamanınızı talep etmeden önce takvim haftalarınızda, hatta aylarınızda önceden planlanmış önemli taahhütlerinizin olması gerekiyor.

Öncelikle sizin için neyin önemli olduğunu planlamak için, elektronik takviminizde en önemli aktivitelerinizin tümü için önceden planlanmış zaman dilimlerini içeren haftalık bir şablon oluşturun. Odaklanma süresi ve diğer önemli tekrar eden aktiviteler dahil. Bu zaman dilimlerini her hafta otomatik olarak yeniden oluşacak şekilde ayarlayın.

"Önemli" sadece iş için önemli anlamına gelmemelidir. Aile, ilişkiler ve kişisel gelişim bizi uzun vadede besler. Şablonunuza onlar için zaman ekleyerek değerlerini açıkça belirtin.

Zamana, kişisel ve ailevi önceliklere odaklanmanın yanı sıra, elbette, sınıflar ve müşteri toplantıları da dahil olmak üzere şablonuma her türlü kalıcı randevuyu dahil ediyorum. Ofis dışındaki görevler için sürüş süresini eklemeyi unutmayın.

Haftalık programınızı oluştururken bazı ek ipuçları:

 

Dikkatin Dağılmasına İzin Verme

Çoklu görev öldü.

Onun içinde Fortune Dergisi makalesinde , MİT nörobilim profesörü Earl Miller biz aslında çoklu görev değil iyi olduğunu bizi uyarır. Bu bir yanılsamadır. “Çoklu görev yapmaya çalışma. Üretkenliği mahvediyor, hatalara neden oluyor ve yaratıcı düşünceyi engelliyor. "

Bir yaratıcı ya da düşünürseniz, odaklanma süresi değerlidir.

O halde neden e-postalar, anlık mesajlar ve sosyal medya bildirimleriyle bombalanmanıza izin vererek bu geçici odaklanma süresini yok edesiniz?

Ve baş aşağı odak modunda olmanız gerektiğinde Hacker News , CNN veya Quora'nın cazibesine karşı savaşmak için gerçekten kendinize güvenebilir misiniz? (Bu bağlantıları tıklamayın - odaklanın!)

Onun içinde Slate.com makalesinde , Ann Murphy Paul, olayları, çalışmaları, öğrenciler üzerinde çoklu görev olumsuz etkilerini gösteren profili çıkarılan bir çalışmada, gözlemlendiklerini bilen öğrenciler bile görevde kalamadılar, odaklanamadılar.

Öğrencilerin "görev başındaki davranışları", gelen metinlere yanıt vermeye veya Facebook bildirimlerini kontrol etmeye başladıklarında -odaklanma- iki dakikalık sınırın etrafında azalmaya başladı. 15 dakika dolduğunda, gözlem süresinin yalnızca yüzde 65'ini okul ödevlerini gerçekten yaparak geçirmişlerdi. - Annie Murphy Paul, "Asla Öğrenmeyeceksin!"

Paul'un işaret ettiği gibi, çok sayıda çalışma, çoklu görevin olumsuz sonuçlarını gözler önüne serdi. Profesör Larry Rosen ve yardımcı yazar Alexandra Samuel Harvard Business Review makalelerinde , "Düzenli olarak birkaç içerik akışıyla hokkabazlık yapan kişiler, görevlerini her seferinde tek bir şeye odaklananlar kadar dikkat edemez, ezber yapamaz veya verimliliği yönetemezler."

Odaklanma sürenizi şu şekilde koruyun:

 

Haftalık Şablonunuzu Tasarlayarak Bugün Başlayın

Son on iki ayda istediğin her şeyi başardın mı?

İşinizi tam anlamıyla yapabildin mi?

Yapamadıysan neden?

Bu durum yeterince odaklanma süresi ayırmadığınızı söylüyor. Ya da zamanını israf ettin –çok büyük bir günah-

Evet, bunu duymak zor, ancak doğruysa, verimsizlikle yüzleşmeniz ve şimdi değişiklik yapmaya karar vermeniz gerekir.

Programınıza sahip çıkın: kasıtlı bir temelle başlayın, programınıza hakim olun ve dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin.

Elektronik takviminizi bugün açın ve haftalık şablonunuzu oluşturun.

Mütevazı tutun. Sadece birkaç değerli odaklanma süresi planlayın ve ardından onları iyi koruyun.

Ardından neyin kök saldığını görün.

Prof. Kevin Taylor

 Son blog yazıları: