Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGTogg'un davayı kaybedeceği ilk günden belliydi

ABD'de, mahkeme Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu TOGG'un “togg.com” internet alan adını almak için açtığı davada bugün verdiği karar göre, .com uzantılı domain ABD'li şirkette kaldı. Yani TOGG markası, (.com) uzantısını kullanamayacak.

Aslında Togg'un bu davayı kaybedeceği ilk günden belliydi. Yıllardır marka ismi veriyoruz. Gördüğümüz en büyük problemlerden biri, şirket patronlarının bu konuyu önemsememeleri.

Hala domain öncesi döneme göre düşünen bir grup var. Ya, 'baş veya sonuna bir hece veya isim ekleyip marka ismini oluşturalım', ya da 'uzantısı önemli değil, koy bir isim gitsin işte' gibi meseleyi önemsizleştiren düşüncelere sahipler.

Oysa yeni dönemde (.com) domain uzantısını veya diğer uzantıların durumları, isimlerin aktif kullanılmaması, benzer harflerin olmaması vs. gibi birçok detaylı araştırma gerekiyor.

Sadece bir harften bile sorun yaşanabiliyor artık. 

Yakın bir dönem de, PİNELLİ.com domainini alan birisine 'bu ismi kullanamazsınız' diye PIRELLİ mektup göndermişti. Yine bir harfi farklı olmasına rağmen, diğer harfleri benzediği için Fransa'daki bir şirket tarafından davalık olan arkadaş davayı kazanamadı. Arkadaş sadece bu problemden dolayı bir yıl işini ertelemek zorunda kaldı.

Marka ismi verirken;

Konumlandırma,
Ses estetiği-Jeneriklilik,
Rakiplerin durumu,
Duygusallık değil gerçeklilik,
Gelecek hiyerarşisi-Hedefleme,
Harf enerji sistemi-Domain durumu,
Anlam bilim, Dilbilim, Anlam genişleme,
Alan içi-Alan dışı,
Markalaşma..vs gibi bir çok kriter ve araştırmayı gözden geçirerek hareket etmek faydalı olur. 

Aksi halde TOGG'un düştüğü durumları heran yaşamak mümkün. Ve bir anda o kadar yatırım yapılan, emek verilen marka ismini kaybetme noktasına gelebiliriz. 

 

 

 Son blog yazıları: