Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGŞirketlere bela getiren O 'hece'

Soru: Bir de bazı şirketler her yeni çıkardığı ürüne aynı ismi veriyor. Bunun olumlu olumsuz nasıl etkileri olabilir? 

Polat: Bu meseleninde birçok noktası var. Şimdilik sadece önemli bir kısmına değinelim. Misal, Aytaç markası, Ülker gibi her çıkardığı ürüne kendi ismini verdi ve ne yazık ki Aytaç olmadı... 

Torku'da mesela aynı hatayı yapıyor. Torku ayrıca T ve K harfinden dolayı ciddi bir kaotik dönem de yaşayacak...Ki, şuan gidişatları iyi gibi gözüküyor ve gözleri bağlanmış durumda. Ve bazı hassasiyetlerini azalttılar. Ki, bunun nedenide K'nın getirdiği görünüdeki olumlu ama görünmezdeki olumsuz enerjidir. Ve T henüz devreye girmiş değil. Meselenin bir diğer noktasıda, sürekli olarak aynı harfleri farklı ürünlerde kullanırsanız enerjiyi toparlamak yerine dağıtmış olursunuz. 

VOLVO güvenli sahada devam etti ve hep güvenli kaldı ve o enerjiyi dağıtmadan sadakatle devam etti. Nitekim Volvo-Güven sinerjisi hala devam ediyor. 

Honda mesela ABD'de üst klasman gruba ACURA markası ile girdi ve HONDA markasını hiç bulaştırmadı. Zira, Honda'nın algısı orta gelirli bir saha. Ve üst grup Honda ile ilgilenmiyor. Ama ACURA'ya bakabilir ve ilgilenebilirdi ve sonuçta istedikleri gibi oldu. Bir nevi Chevrolet'in hatasına düşmediler. 

İsmin enerjisini dağıtmak şimdi olmasa da ileride şirketlere büyük zararlar veriyor. Bu durumun farklı bir yönü de Türkiye'de de çok yaşanıyor. 


Özellikle ilginç bir şekilde ve neden ısrarla ibret alınmıyor anlamak mümkün değil. Sürekli benzer isimleri kullanan bir medya zihniyeti var. 

Misal YENİ hecesi. Nasıl bir hatadır anlamak mümkün değil. Yahu insan üzülüyor. Milyonlar yatırılıyor, zaman ayrılıyor ve sonu hüsran. 


Bakın birkaç örnek vereyim; Yeni Şafak, Yeni Akit, Yeni Çağ, Yeni Asır, Yeni Birlik vs... gibi YENİ ile başlayan bir kaç tane 
daha yayın organı var. 

ÖZGÜR'de aynı şekilde. Son dönem de benzer isimde açılıp kapanan sitelerde oldu. Sadece basit bir mantıkla bile bakılsa; Arkadaş bu YENİ ile başlayan gazeteler ne uzalıyor ne kısalıyor, yerinde sayıyor. Ve 'iki günü eşit olan ziyandadır' hakikatine muhalif bir çizgi izliyor, 'bu isimde bir problem olmalı' diye zerre kadar düşünse bile o isimden uzak durur. Aynı şekilde YENİ TÜRKİYE söylemi. Bakın o da tutmadı. Tutmazda. 


YENİ hecesi hem harf enerjisi açısından problemi bir isim. Hem de marka değeri ve yönetimi açısından bir problem. 

Veya siz markasında SÜT ismini kullanan bir saha da SÜT ismini baş veya sona ekleyerek sektöre girerseniz, sadece SÜTAŞ markasına daha fazla markalaştırmış olursunuz. Bir de, artık google'da marka isminizin diğer benzer ürün ve markalardan sıyrılması için yeni ve farklı bir isim ortaya koymak zorundasınız. 

Mesela Gemius ve Alexa verilerinde, üst sırada olan bir haber sitesinin günlük ziyaretçisi 2 milyon. Ve bunun google'dan gelen kişi sayısı 1.5 milyon. Siz bu domaine benzer bir isimle piyasaya girerseniz o markayı geçmeniz için, en az 5-10 katı kadar efor sarfetmeniz gerekiyor...Ki, onu geçme ihtimaliniz yine de meçhul. Çünkü onun da hiçbir şey yapmaması gerekiyor... 

Artık marka isimlerini belirlerken internet-yazılım gerçeğinide göze almak zorundasınız, yoksa var olmanız gerçekten çok zor. Kısacası olay sadece isim vermekle bitmiyor. Her noktayı iyice elden geçirmek gerekiyor. 

 

Röportaj'ın tamamı, daha fazlası ve tüm detaylar için bu linke bakabilirsiniz:  http://www.nowsenso.com/blog/sirketiniz-icin-marka-ismi-sirlari-iste-o-roportaj/

İletişim: nowsenso@gmail.com

 Son blog yazıları: