Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGSinemia mı, Moviepass'mı!

Türk girişim Sinemia ile ABD'li rakibi MoviePass'in yaşadığı sorunlardan faydalanma stratejisi içerisinde.

Sinemia aslında burada bir tık önde diyebilirim. Ancak birkaç noktaya dikkat etmesi gerekiyor. Moviepass şirketinin en büyük dezavantajı yanlış bir isimle başlamış olmaları.

Birincisi; movie ve pass kelimleri çokça kullanına kelimeler ve markalaşma noktasında bir ayrışma sağlamaları için ciddi efor sarfetmeleri gerekiyor..ki, bu çok zor bir süre. Zira, rakiplerinin durmaları halinde ancak bir tık öne çıkabilirler. Aynı durum sinemia ismi içinde geçerli. Kendine has ve orjin bir isim olsa daha büyük avantaj elde etmiş olurlardı. Burada küresel bir marka olma durumları büyük bir problem.

Moviepass'ın en büyük problemi M ile başlamış olmaları. Daha evvel de bahsetmiştik. Özellikle medya ve hareketli sektörlerde M ve T harfi ketumdur. Etrafındaki harflerden dengelemezse ciddi sorunlar yaşatacaktır.

Nitekim Movie'de şuan bunu yaşıyor. Benzer durumları Motorola (şuan moto olarak devam etsede kurtuluşu yok), GM, compaq vs.. yaşamıştı.(Milliyet, Takvim ve Fotomaç gazeteleri de yakın zamanda kapacaklar. 2012-2021 tarihleri arasındaki T, K harfi tehlikelerinden bahsetmiştik)

Sinemia'nın buradaki tek avantajı ise çift i harfi.  Sinema sektöründe i harfi etkili bir harftir. Eğer bunu iyi kullanabilirse bir adım öne geçebilir.  İ harfi zamanı okumakla ilgili ve enerjisi saklı olan bir harftir.  Misal, Sinemia'nın sitesi zamana göre yenilikçi birşey sunabilirse İ harfini aktifleştirmiş olur. Veya beklenmedik bir projenin enerjisini sisteme dahil ederse bir üst bilince sıçrar.

Aksi halde durum eksiye dönebilir. Zira ince bir çizgi üzerindeler.

 

(NOWSENSO)Son blog yazıları: