Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGPlanlayın ve üretin! 7 madde de çözüm

1. Sonuçlara Değil, Küçük Ayrıntılara Odaklanma

"Strateji ne kadar güzel olursa olsun, zaman zaman sonuçlara bakmalısınız."  (Winston Churchill)

Verimlilik, bir saate ne kadar yoğun bir iş sığdırabileceğiniz, takviminizin ne kadar düzenli göründüğü, sıfır e-postadan oluşan bir gelen kutusuna sahip olduğunuz veya en güzel zamanlama uygulamalarına sahip olduğunuzla ilgili değildir - bu, ürettiğiniz sonuçla ilgilidir.

Sonuçlarınızı artırmıyorsanız, üretkenliğinizi de artırmıyorsunuz demektir. Son nokta da, en iyi üretkenlik ölçüsü ortaya çıkardığınız sonuçlardır.

Ne elde etmek istiyorsun? Sonuçlarınızın hedeflerinize doğru ilerlediğinden emin olun. Çıktınıza odaklanmaya başladığınızda, üretkenliğiniz fırlayacak.

2. Sabah İlk İş Olarak Cihazlarını Kontrol Etme

İnsanların % 88'i günün ilk saatlerinde telefonlarını kontrol ediyor ve% 55'i işe gitmeden önce e-postalarını kontrol ediyor. Odaklanma, üretkenlik ve motivasyon için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Sosyal medya gibi gereksiz bilgileri tüketmek, e-postaları kontrol etmek ve güne başlamak için mesajlara yanıt vermek sizi bir tepki durumuna sokar.

Masum bir bakış gibi görünüyor, ancak işte olmadığınız için henüz bu konuda hiçbir şey yapamazsınız; sadece zihninizde kalacak ve mevcut olmanızı engelleyecektir.

Bunun yerine, oldukça üretken insanlar günün taleplerinin karışmasına izin vermeden hedeflerine doğru adımlar atarlar. Sabahın en yüksek zihinsel, duygusal ve fiziksel enerjisini en yüksek önceliklerine odaklıyorlar... Instagram'ı kontrol etmek veya haberleri izlemiyorlar.

Sabah ilk iş olarak bu dikkat dağınıklığından kaçınmak için sadece "daha çok uğraşmayın". Uyurken telefonunuzu uçak modunda bırakın. Rahatsız etmeyin modunu ayarlayın, böylece sabahınızın ilk saati için bildirim almazsınız. Çevrenizi de dahil edin.

3. Çalışma Sırasında Dikkatinizin Dağılmasına İzin Vermeyin

E-postalar, mesajlar veya çağrılar olsun, her 3 dakika ve 5 saniyede bir görev değiştirir veya kesintiye uğrarız . Yine de, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bu kadar sık ​​dikkatiniz dağılırsa, odaklanmakta zorlanacaksınız çünkü çoklu görevde hepimiz berbatız.

Ardından, çalışma alanınız dağınıksa veya düzensizse, bilişinizi, stresinizi ve duygularınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Aslında, sadece dağınıklığı görmek zihinsel performansınıza ve odaklanmanıza zarar verir.

Bununla birlikte, son derece üretken insanlar, ellerinde bulunan görevlerine odaklanabilmeleri için dikkat dağıtıcı unsurlardan ve sürekli bildirimlerden kendilerini korurlar. Ayrıca özensiz, dağınık bir ortamda çalışmazlar ve her şeyi (nispeten) temiz, düzenli ve minimalist tutarlar.Yardım etmek için, bombalanmamak için telefonunuzu uçak moduna almayı veya çalışırken e-posta bildirimlerini kapatmayı deneyin.

İhtiyaç duymadığınız tüm sekmeleri, tarayıcıları ve uygulamaları kapatın. Daha az dağınıklık olacak şekilde çalışma alanınızı düzenleyin. Çalışırken podcast'leri veya radyo istasyonlarını dinlemeyin ve bunun yerine aynı şarkıyı tekrar tekrar çalın (aslında odaklanmanızı iyileştirmek için çalışır).

4. Tükenene Kadar Çalışmak

Bir projeyi bitirmek için geç saatlere kadar çalışmanız gereken zamanlar olsa da, bu uzun vadeli bir başarı tarifi değildir. Ve yorulana kadar sürekli çalışırsanız, bu son birkaç saatlik çalışma muhtemelen zaten iyi olmayacaktır.

Son derece üretken insanlar, tankta hiçbir şey kalmayıncaya kadar çalışmazlar: O noktaya gelmeden çok önce dururlar. Unutmayın: Bilişsel yetenekleriniz sınırlıdır - her gün sadece yaklaşık üç saat en yüksek zihinsel performansımız var . Bu altın saatleri önemli olan şeylere uygulayın. Elbette, bu üç saatten sonra hala çalışabilirsiniz, ancak performansınızın düştüğünü hissettiğinizde, durmak için iyi bir yer. (Sonuçta, ertesi gün iyi performans gösterebilmek için dinlenmeniz ve iyileşmeniz gerekir.)

Ayrıca, daha iyi zihinsel performans için iyileşmenize, yeniden enerji kazanmanıza ve yeniden odaklanmanıza yardımcı olmak için gün içinde düzenli molalar verin - bu şekilde daha uzun süre derinlemesine çalışabilirsiniz.

5. Öncelikler Olmadan Çalışmak

"Önemli olan nadiren acildir ve acil olan nadiren önemlidir."- Dwight D. Eisenhower

Yapılacaklar listenizdeki her şey eşit derecede önemli değildir. Oldukça üretken insanlar enerjilerini sadece acil olanlara değil en önemli görevlere odaklayarak her günden en fazla sonucu almalarını sağlar.Çalışmaya başlamadan önce, görevlerinizi önem sırasına göre sıralamayı deneyin, böylece her günün en iyi saatlerini size en çok sonucu sağlayacak şeye ayırabilirsiniz. Ve önceliklerinizi bilmiyorsanız, sadece sorun.

Her şeyi aynı anda yapamazsınız ve görevleriniz için bir fırsat maliyeti olduğunu düşünün.

6. İşleri Yapmak İçin "Zaman Bulmak"

İşte hiçbir şeye benzemeyen doğru bulduğum bir söz: "Bir şeyin yapılmasını istiyorsan meşgul birine ver."

Dünyada boş zamanı olan birine bir görev verirseniz, mücadele edecek ve erteleyecekdir. Ama bunu aşırı meşgul birine verirseniz, gerçekleştirecedir. Oldukça üretken insanlar istedikleri şeyleri yapmak için zaman bulamazlar ; zaman oluştururlar.

Eğer önemliyse - örneğin, düzenli egzersiz yapmak veya çocuklarıyla zaman geçirmek - bunu kendi programlarına göre ayarlayacak ve yapılmasını sağlayacaklardır.

Zamanlarını nasıl organize edeceklerini ve yöneteceklerini bilirler, böylece iş ve yaşamdaki tüm öncelikleri yerine getirilir.

Sık sık ertelediğiniz temel şeyler nelerdir? Sizin için önemliyse, takviminizde ayarlayın ve programınızı onların etrafında oluşturun.

7. Sınırları Belirleyememek

Günde 12 saat çalışmakla övünmek bir üretkenlik işareti değildir; zayıf sınırların bir işaretidir.

Pek çok insan, açıkçası, hayatlarında iğneyi kıpırdatmayacak her türlü projeyi üstlenir. Veya insanlar onları istemedikleri bir şeyi yapmaya davet ettiklerinde, kendilerini zorunlu hissederler, kendilerini zaman ve enerjiden tüketirler (ve kızgınlık yaratırlar).

Ancak çok üretken insanlar zamanlarına sınırlar koyarlar ve daha az şeylerin en önemli şeylerden uzaklaşmasına izin vermezler. Kaba değiller; eğer bir şey olursa, kendileri için en önemli olan şeylere, insanlara, faaliyetlere ve daha fazlasına odaklandıklarını gösterdikleri için saygı görürler.

Son derece üretken insanlar, iş akışları konusunda da çok korumacıdır. Örneğin, yaratıcı çalışmalar için sabahlarının en iyisi olduğunu bilirlerse, telefon görüşmelerini öğleden sonra için planlarlar. En iyi işlerini başarmalarına neyin yardımcı olduğunu ve onları neyin engellediğini anlarlar.

İsteklere veya davetlere kibarca "hayır" demeyi öğrenin ve kendinize zaman kazandırın ve sıkıntıdan kurtulun. Sizin için en uygun olan iş akışını bulun ve gününüzü buna uyacak şekilde planlayın.

Çıkarımlar

Sabah ilk iş olarak telefonunuzu, e-postalarınızı ve sosyal medyayı kontrol etmekten kaçının, bu da sizi "tepki" moduna geçirir. Bunun yerine, onlara dokunmadan önce hedeflerinize doğru bir adım atın.

Çoklu görev ve anahtarlama görevleri üretkenliğinizi mahveder. Bunun yerine, çalışırken dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirin ve çalışma alanınızdaki dağınıklığı ortadan kaldırın.

Tükenene kadar çalışmayın; yanacaksın ve ertesi gün için hiçbir şey kalmayacak. Bunun yerine, üretkenliğinizin düştüğünü hissettiğinizde durun ve enerji tasarrufu için gün boyunca molalar verin.

Görevlerinizi yalnızca aciliyete değil, önem derecesine göre önceliklendirin, böylece her iş gününden aldığınız sonuçları en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Her isteğe "evet" demekten ve önemsiz şeylerle kendinizi bunaltmaktan kaçının. Zamanınıza sınırlar koyun ve kibarca "hayır" demeyi öğrenin, böylece gerçekten önemli olan şeylere "evet" diyebilirsiniz.

Üretkenliğinizi yükseltmeye hazır mısınız?

(Antony J.)Son blog yazıları: