Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGO şirketin batmaması için uyarmıştık

Soru: Siz batan şirketlerin isimden kaynaklı olduğunu mu düşünüyorsunuz? 

Polat: 
Asla. Düşüncemiz şu; Yaratımda ve varlıkta zerre kadar bir boşluk bulunmuyor. İsimlerle ilgili bile hadis-i şerifler varsa, tuvalate girip çıkarken bile hangi ayakla girilmesi gerektiğine dair bir hakikat beyan buyurulmuşsa, bu meselelerde de bir boşluk olması yaratımdaki sırra aykırıdır. 

Nitekim GÜL hecesini taşıyan kişilerin boşanma oranlarının yüksek olması tesadüf olmadığı gibi NUR hecesi taşıyanların başlarındaki dertlerin diğer isimlilere göre daha fazla şiddet içermeside bir tesadüf değildir. 

Veya WorldCom'daki W, D, R, L harflerinin birlikte olması, kurulum tarihi ve onları dengeleyecek bir harfin olmaması ve sonrasında hüsran yaşamasıda bir tesadüf değil. Ya da bazı 50-60 yıllık şirketlerin hayatlarının ay dönümlerine göre problemli olması ve bir süreliğine kısır bir darlık zamanlarının denk gelmesinin tesadüf olmadığı gibi...(TOSHİBA şuan o sürece girdi...) 

İbni Arab-i uzun uzun harflerin alemlerinden bahseder. Okurken şunu fark ettim ki, 'Dilinizden çıkan sözün esiri olursunuz' hakikatinin aslında çok farklı sırları var. Pir, alemlerin harflerinden bahsederken meselenin sadece metafiziksel boyutundan değil, yaşama bakan işaretlerinden de dem vuruyor.

Ve şöyle diyor;'Bizler bir zamanlar yüksek harflerdir ve yeryüzüne indik..' 

Evet, birkaç örnekle gidelim isterseniz; Misal, marka değeri en yüksek olan ilk 10 şirketi ele alalım. 

Amazon, 
Google, 
APPLE, 
ATT, 
Microsoft, 
Samsung, 
Verizon, 
Walmart, 
Facebook, 
ICBC. 

Bu 10 şirketteki 7 şirketin harf enerji dengeleri o kadar mükemmel denk gelmiş ki, sebepleri yerine getirmeleri büyümeleri için yeterliydi. 


Diğer üç şirketin ise başlangıç tarihleri çok iyi bir bir nokta da. (Müneccim başının Yıldırım Beyazat'ı bir tarihe göre savaşa göndermek istemediği, ve padişahın ısrarla gidip mağlup olmasını hatırlayalım..vs.) 

Ancak, tüm bunlara rağmen, mesela Facebook ve APPLE'ın yaşayacağı tehlikeli bir dönem var. (Bu konuşmaları yaptığımız dönemde henüz Facebook'un başına gelen felaket yoktu.) 

Şirketler bilgilerini bize vermediği için detaylı bir tarih vermek zor. Ancak sadece harf verilerinden 5-10 yıl arası bir dönem de veya biraz daha erken bir tarihte ciddi bir riskle karşı karşıya kalma ihtimalleri çok yüksek. 

Buradaki ince noktalardan biri şu; Misal; Şirket'in sermaye desteği tamdır, çalışan kişilerin kadın-erkek dengesi de harflere göre belirlenmiştir. Zira harfe göre bir cinsiyet bulundurması gerekiyor. Stratejik bir zamanda da işe başlangıç yapmışlardır... Ama tüm bunlara rağmen şirket bir türlü beklenen ölçüde büyümüyor, kazanamıyor. Sebebi nedir? 

Biz diyoruz ki; Burada 100 sebep içinde herşey tam ama sadece isim problemse bu şirketin büyümesi çok risklidir. Ve hatta şirket sahibine ciddi zararlarda verebilir. 

Bu noktada bir örnek vermek isterim. 

Birkaç yıl evvel yeni bir gazete yayın hayatına başlamıştı. İş aradığım bir dönemdi. Yeni açılan gazete ile bir diyaloğumuz oldu. Site'ye bir genel yayın yönetmeni ihtiyacı vardı. Görüşmeye gittim. Gazete'nin genel müdürüyle oturduk; Dedim ki, 'Bu isimle olmaz. Bununla tutturamazsınız, üstelik zarar da görürsünüz. Ayrıca patronun ismi medya alanıyla uyumsuz. Direkt işin içine girmese ve dışarıdan desteklese 
daha fazla fayda görür. Turizm onun için biçilmiş kaftan. Bu gazetenin kendini kurtarması için enaz 14 yıl veya 40 yıllık bir zaman dönemine ihtiyacı var. Büyük sıkıntıya sokar sizleri' demiştim. Bu benim dememle ilgili olan bir durum değil. Bu ilimle az çok uğraşın analiz edebileceği birşey... 

Böyle deyince Müdür; 'Haklısın, patron Turizm alanında da iş yapıyor ve orada da çok kar ediyor, ödülleri var. Medya'da da zarar içinde. Ama bu ismi değiştirmezler' deyince, tabi anlaşamadık, kalktım çıktım. 

Nitekim aradan bir süre geçtikten sonra, o gazete, daha doğrusu medyası o değerli işadamına ciddi sıkıntılar çıkardı, medyası bahane edilerek haksızlığa uğradı ve sonunda da kapandı. Belki medya işi onun çok daha fazla sıkıntı yaşamasına neden oldu. (İsteyen olursa da ismini verebilirim; Bu diyaloğu yaşadığımız yayın yönetmenine de sorabilirler. Yanlış hatırlamıyorsam o güne dair notlarda almıştı.) 

Benzer birkaç örnek daha verebilirim. 3-4 yıl önce bu isimle şirketi büyütemezsiniz dediğim isimler, aradan geçen sürede henüz mesafe kat etmiş değiller. 

Bu noktada şu algılanmamalı; 'Biz ne dersek o' 

Asla böyle bir şey yok. Demek istediğimiz, bu isim/harf enerji kuramına uymuyor. Ve tutması çok zor. Eğer derdiniz ay sonunu getirmekse, rızkı veren Allah sizleri aç bırakmaz. 'Ama ben büyümek, marka olmak ve belli bir noktaya gelmek istiyorum 'diyorsan; Biz de 'sebepler dairesinde verilen bu isim, teoriye uymuyor' diyoruz. Yanılmaya da çok açığız. 

Zira, şirketlerin isimlerinin tutması, para kazandırması onlar adına mutluluk, bizim adımıza ise şükürdür. 

 

 

Detaylar için: http://www.nowsenso.com/blog/sirketiniz-icin-marka-ismi-sirlari-iste-o-roportaj/Son blog yazıları: