Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGNetflix'in İlk İsmi neydi? Neden değiştirdiler?

Birçok marka gibi Netflix'in ilk ismide farklıydı. Aslında değişikliğe gitmeleri iyi bir planlama olmuş.

Netflix'in kurucu ortağı ve ilk CEO'su Marc Randolph bu durumu bize bir strateji olarak açıklıyor.

Marc, iyi bir isim bulmanın zor olduğu için beta adının gerçekten kötü olması gerektiğine inandığını ve böylece piyasaya sürülmeden önce sizi daha iyi bir isim bulmaya zorladığını söylüyor.

Quara'da anlattığına göre, şirketi kurmadan önceki ilk altı ay boyunca ilk olarak Kibble olarak adlandırmışlar. Köpek maması gibi.

Neden olarak ise 'iyi görünen ama kimsenin kullanmak istemediği bir hizmet oluşturma konusunda çok endişeliydim. Bu yüzden, "Köpekler köpek mamasını yemiyorsa, köpek maması reklam kampanyanızın ne kadar iyi olduğunun bir önemi yok" şeklindeki eski reklam atasözünü hatırlatması için Kibble'ı'' seçtim diyor.

İkinci neden olarak ise 'iyi bir isim bulmak gerçekten zor. Evet, sağlamaya çalıştığınız hizmeti çağrıştıran, telaffuzu kolay, kısa ve hecelemesi kolay bir isme ihtiyacınız var. Norveççe'de müstehcen bir şey ifade etmeyen bir isme ihtiyacın var. Yalnızca mevcut .com etki alanına değil, ideal olarak .org, .net'e de ihtiyacınız vardır. Ve ayrıca .edu. Ve elbette başka bir kategoride alınmamış ve kullanılmayan bir isme ihtiyacınız var, böylece sizi ticari marka ihlaline açık bırakıyor.'' diyor.

Marc bu konuda çok haklı. Günümüz şirket sahipleri ne yazık ki bu ince ayrıntılara dikkat etmediği için binlerce Euro yatırım yaptığı marka isimlere bir süre sonra dava açılıyor. Neyse ki Marc bunu 22 yıl önce fark etmiş.

Kibble ile devam edemeyeceklerini ise şöyle açıklıyor; 'Sıkışmıştık. Kimsenin sevmediği bir ismimiz vardı.'

Ve isim çalışması yaptıktan sonra ise ortaya şu isimler çıkıyor.

Nitekim ilk planda, Netflix marka ismi listede olmasına rağmen hiçbiri bu ismi beğenmiyor. 

Ancak diğer isimlerde de herhangi bir etkilenme olmayınca, gruba, "Bir konuda anlaşmamız gerekiyor," dedim. Biz de öyle yaptık. Oylama yapılmadı. Hepimiz anlaştık: Biz Netflix'tik. Mükemmel değildi. Ama elimizden gelenin en iyisi buydu.'' diyor. 

Evet, 1998'de 30 çalışan 925 DVD'si ile işe başlayan şirket kurulduktan 1 yıl sonra web sitesini piyasaya sürdü. 2005 yılında 4 milyon abone gibi büyük bir rakama ulaşarak rekorunu kırmayı başardı.

2007 yılında DVD'yi bırakarak çevrimiçi video pazarına giriş yaptı. 2013’te House of Cards adlı ilk dizisiyle içerik üretmeye de başladı. O günden bu yana film ve televizyon dizisi üretimlerini hızla artırdı.

Netflix’in hala bulunmadığı bazı ülkeler ise, Çin, Kuzey Kore, Suriye ve Kırım. Aylık aboneliğin en ucuz olduğu ülke Türkiye, en pahalı olduğu ülkeler ise Kuzey Avrupa ülkeleri.

Ocak 2021'in ilk çeyreği itibarıyla Netflix’in dünya çapında 207 milyon aboneye ulaşı. Türkiye’de ise 2 milyon civarı abonesi bulunmaktadır. Açıklanan ilk çeyredeki rapora göre, şirketin geliri ise yüzde 24 artarak 7,2 milyar dolara yükselmiş durumda.

Bu arada, Marc hâlâ Kibble. com'un sahibi. Kişisel sitesi olarak kullanmaya devam ediyor.Son blog yazıları: