Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGMarka ismi değişti, markanın hayatı değişti

1928’de kurulan Kartal Makarnalarının batmak üzereyken, 1992’de ismini Pastavilla olarak değiştirince şirketin hayatı değişti.

Pastavilla İşletmesi, 1928 yılında Kartal Makarna adıyla İsmail Hakkı Ulukartal tarafından İzmir Kemeraltı’nda kuruldu.

Şirketin yönetimi daha sonra Ali Ulukartal’a geçmiş, şirket, 1990’lı yılların başında ekonomik krizle karşı karşıya kalmıştı.

Bu zor durumda Kartal Makarna ya fabrikayı kapatacaktı ya da yok pahasına satacaktı. Tam bu sırada Ulukartal, profesyonel bir kişiden yardım istedi. Nur Demirok’un Kartal Makarna’yı kurtarma plânı tamamen ,  makarnanın İtalya ile özdeşleştirmesi üzerine kuruldu.


İlk olarak Kartal Makarna ismi Pastavilla’ya çevrildi. Marka olarak İtalyan lisanlıydı ama Türkiye’de üretilen “ Türk Malı” imajı vurgulamaya çalışıldı. İkinci olarak İtalya’ya gidilerek Türkiye’de bulunmayan makarna kalıpları getirildi.

Üçüncü hamle buğday,güneş ve İtalya bayrağının içinde olduğu bir logo yaptırıldı. Dördüncü olarak izmirli İtalyan asıllı bir Levanten olan Hugo Reggie aslında pazarlamayla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen sadece İtalyan ismine sahip olduğu için şirketin pazarlama müdürü yapıldı

Hugo Reggie “Makarna Ustası” olarak lanse edilip bizzat reklamlara çıkarıldı.Son hamle yaratılan yeni imajla birlikte basının karşına çıkmasıydı. 1992 yılında , yabancı sermaye yatırımlarının henüz cılız olduğu bir dönemde basının karşısına çıktı.

Pastavilla dünyanın tanıdığı İtalyan markası lezzet ve görünümünde, tabi ki Pastavilla ile ciddi bir ilgi gördü. 1995 yılında şirket hisselerinin tamamı Koç Holding bünyesine geçti.

Eylül 2009 verilerine göre 510.9 milyon TL ciro yapmış olup brüt kâr marjı %21’e, net kâr marjı ise  %8.23’e ulaşmıştır. Marka 2010'da makarna pazarında Premium segmentte pazar lideri oldu. Pazar payını muhafaza edip kâr marjını yüksek tutma stratejisini de devam ettirdi..

Pastavilla, 350 dönüme yayılan yıllık 186 bin ton yüksek üretim kapasiteli tesislerinde üretim gerçekleştiriyor. Ürettiği onlarca çeşit ürünü 81 il ve 100’e yakın ülkeye ulaştırıyor..

Kartal Makarnanın sahibi Ali Ulukartal Pastavilla’yı Koç Holding’e sattıktan sonra 1996 yılında İtalyanca “yeşil” anlamı taşıyan VERDE Zeytinyağı markasını kurmuştur. Türkiye’de zeytinyağını ilk kez cam şişeye koyan VERDE  iç pazarda %16 Pazar payına ulaşmıştır.

2019 yılında Koç Holding, bünyesine bağlı Tat Gıda'nın Pastavilla, Kartal ve Lunch & Dinner markalarını Durum Gıda'ya sattı..

 MARKA ADI DEĞİŞİMİ

Kartal makarna ismi marka ve markalaşma, aynı zamanda pazara isim olarak etki etme noktasında PASTAVİLLA ismine göre ciddi bir eksiklik oluşturuyordu.

Tabi ki, bir isim değişikliği tek başına bir markanın markalaşmasına hizmet etmez. Ancak, markayı destekleme noktasında büyük önem arz eder.

KARTAL ismi, harf bütünlüğü açısından da PASTAVİLLA ismine göre daha zayıf durumda bulunuyordu. PASTAVİLLA hem ses estetiği, hem dilden çıkışı, konumlandırması, harf bütünlüğü, hem de ürüne olan desteği gözardı edilemez.

KARTAL bir hayvan ismi ve Türkiye'de daha çok Beşiktaş ile özdeşleşmiş bir noktada duruyor. Ne gıdayı andırıyor ne de herhangi bir farkındalık sunuyor. Bir isim sektöre hitap etmese bile (Google, Nokia, Apple, orange vs. gibi) en azından bir farkındalık uyandırmalı. Misal Orange, Apple vs. gibi bunu başarabilen çok az sayıda şirket var.

KARTAL markası, Beşiktaş etkisini kırmadığı müddetçe ürünü markalaştırma ihtimali çok düşüktü...Ki, azımsanmayacak bir şekilde Beşiktaş'ın rakibi olan diğer futbol takım taraftarları sırf KARTAL isminde dolayı ürün almamayı dahi tercih edebilirlerdi. (Bunun örneğini farklı markalarda görüyoruz..Bu noktada tavsiyemiz, elden geldikçe bölge, cins, ırk, bayrak vs. izlenimi veren isimlerden uzak durulmalı. Hiç farkında olmadan milyon dolarlık projelerden mahrum kalabiliyorsunuz ve rızkınız hakkına girmiş oluyoruz. Malum, rızkın saati bellidir.)

PASTAVİLLA'daki isim bütünlüğü, V+S gibi bir kombinezoma da (VolkSWagen, ViSa, BudWeiSer, cVS vs..) sahip. Harf enerjisi açısından KARTAL'deki harflere nazaran daha güçlü bir enerji havuzu içerisinde. PASTAVİLLA için bir ihtimal P harfi riskli denebilir. O da Ortadoğu'ya açılma noktasında yorucu olacaktır. Zira Arapça'da P yerine B'nin kullanılması, Pastavilla yerine Bastavilla denilmesine sebep oluyor. (Biliyorsunuz Paris yerine genelde Baris de derler)


Son olarak hatırda tutulması gereken bir diğer nokta. KARTAL'dan PASTAVİLLA'ya geçiş sürecini markalaşma anlamında iyi yönetmeleride olumlu bir örnektir. Benzer örnekleri daha önce Çarşı isminden Boyner'e, Daihatsu'dan Cehvrolet'e (Kore süreci), Rap Lifsthitz'den Polo'ya vs. geçiş süreçleride başarılı örnekler olmuştu.

Tabi bir diğer mesele de kriz sürecini nasıl yönetecekleri.  Onu da izleyip göreceğiz... (Nowsenso/Ekonomi Dünyası)Son blog yazıları: