Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGMa: Fakir düşünce yapısının en klasik örneği!

Alibaba’nın sahibi Jack Ma bir söyleşi de şöyle anlatıyor;

‘’Yakın arkadaşlarınızla veya ailenizle ticaret yaparken, ürünü kaç paradan sattığınızın hiç önemi yok.

Her halükârda onların parasını aldığınızı düşünecekler. İstediğiniz kadar indirim yapın, memnun olmayacaklar.

Masraflarınızın, emeğinizin, çabanızın, aldığınız risklerin hiçbir önemi yok. Tanıdıkları birinin kazanmasını sağlamak yerine tanımadıkları birinin aldatmasını tercih edecekler.

Çünkü “bu arkadaşımdan mal alarak ne kadar kâr ettim,” şeklinde değil, “bu arkadaşım bana mal satarak ne kadar kazandı,” diye düşünürler.

Fakir düşünce yapısının en klasik örneğidir bu.

Peki zengin nasıl davranır?

Zenginliğin yolunu bulanlar, yakınlarındakini destekleyenlerdir. Onlarda destek olurlar, gelişmelerine yardımcı olurlar ve büyüme hep birlikte gerçekleşir.

Siz arkadaşlarinizi desteklersiniz, onlar geliştikçe sizi destekler ve oluşan zenginlik çemberi birbirinde destek olarak sürekli büyümeye devam eder. Aslında mantık çok basit, kavradığınız anda zengin olursunuz.

Bunu uygulayan kesim çok az olduğu için ekonomik göstergeler bu yönde.

Satış yaparken size önce yabancılar güvenir, ilk kazançlarınızı onlarla sağlarsınız. Bu esnada arkadaşlariniz dalga geçer, dost bildikleriniz sizden uzak durur, aileniz engellemeye çalışır.

Fakat işin sonunda başarıya ulaştığınızda bir kutlama yemeği vermek isterseniz görürsünüz ki para kazanmanızı sağlayan yabancılar hariç herkes oradadır.’’ (PHUA)Son blog yazıları: