Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGİşletme Sahibi Olarak 5 Yıldan Neler Öğrendim?

Beş yıldır girişimciyim ve hala öğrenecek çok şeyim olduğunu itiraf etmeliyim. 

Yolculuğuma dönüp baktığımda, beni bugün olduğum kişi yapan pek çok iniş çıkışlar olduğunu görüyorum. Girişimci olmak bir risktir. Yeni bir iş kurmanın getirdiği belirsizlik seviyesi, devlerin yere çakılmasına bile neden olabilir.


İlk üç yılın en zor olduğu meşhur bir söz var ve ben buna daha fazla katılmıyorum. Başlangıç ​​hayatıyla ilişkilendirilen sahte cazibe hakkında sık sık çok yüksek sesle konuştum. Bence birçok insanı girişimci alanına atlamaya, sadece bir projenin toza gittiğini görmeye zorlayan aynı sahte imaj. Çalışanlara sahip tüm işletmelerin% 70'inin on yıl içinde başarısız olduğu bir sır değil .
Üzücü gerçek şu ki, insanlar sıkı çalışmaya koymadıkları için girişimci olarak başarısız olmazlar. Başarısızlar çünkü disiplinden ve piyasayı yöneten temel konular hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için, yani kullanıcılarınızı tanımak, yeterli sermayeye sahip olmak, bir şirket kültürü oluşturmak vb.


Yeni gelenlere vereceğim tavsiyenin, olayların aniden değişmesini beklememeleri gerektiğini düşünüyorum. İşler zaman alır, işinizden elde edeceğiniz gelir de öyle. Geçtiğimiz beş yıl, sabrımın bir sınavından başka bir şey değildi.


Beş Yıllık İşareti Neden Önemlidir?


İş yolculuğumun ilk üç yılı en zoruydu. Aksini söylersem yalan olur; O zamanlar çok saftım. Bir iş kurmanın bana kısa sürede daha fazla para kazandıracağını düşünürdüm. Buna ek olarak, o zamanlar bir ürün satmaya çalışıyordum, bu da beni çok borçlu bıraktı. Sanırım şanssızdım çünkü kısa bir sürede servet kazanmayı başaran birçok girişimci tanıyorum. Benim için öyle değildi.
Yol boyunca başka aksiliklerle de karşılaştım, ama hepsinin üzerinden kendim geçtim.

Tek inancım kendime ve bu inancımı güçlendirmeme yardım edenlere idi. Ne yazık ki başkaları beni aşağı çekmek istediler ve vazgeçmem gerektiğini söylediler. Sizi çevrenizin yapan olduğuna inanıyorum: Kendinizi negatif insanlarla çevrelerseniz, onların negatif enerjisine lekelenirsiniz. Bu yüzden, kendimi olumsuz düşünen veya başarısız olduğumu görmek isteyen herkesten uzaklaştım.


Birinci Yılda Öğrendiğim Dersler


İlk yılımdan itibaren almam gereken en büyük şey, başlangıcın her zaman keşifle ilgili olmasıdır. O anda sadece nişinizi bulduğunuzu anlamak zordur, ancak o anda yaptığınız şey budur. İş modelini oluşturmak ve mükemmelleştirmek, bir ekibi işe almak ve bir araya getirmek ve küçük şeylerin bakımını yapmak için zaman harcadınız. Tüm küçük kazançlar muazzam görünüyor.
Benim durumumda, hepsi keşif değildi. Kısa sürede işleri tersine çevirmeye odaklandığım için pek çok sorun ve engelle uğraşıyordum. Bir başkası durumunda aynı şeyin doğru olabileceği kesin değildir.


İkinci Yılda Öğrendiğim Dersler


Dedikleri gibi, "korkunç ikililer", çünkü onunla çok fazla ilişki kurabiliyorum, ikinci yılımın nasıl geliştiğinden dolayı. Hayatımın bu aşaması bana “yapana kadar taklit et” i öğretti ve işte bu şekilde girişimciliğin göz alıcı yanıyla yarı barışmış oldum Instagram her zaman bize anlatıyor. Aynı zamanda ekiplerde, ofis politikalarında, liderlik kusurlarında, proje başarısızlıklarında ve ortaya çıkan varoluşsal krizlerde ortaya çıkan sorunları görebileceğiniz bir zamandır. Güvenli bir iş pozisyonundan işe geçmek için doğru kararı verip vermediğinizi sorgularken bulabilirsiniz.


Eğer benzer bir durum yaşıyorsanız, rakiplerinize bakmayı bırakıp bunu hemen yapmanız gerektiğini öneririm. İş modelinizin sizi ayakta tutacak kadar güçlü olduğunu düşünüyorsanız, bu küçük sorunlar sizi hedeflerinizden alıkoymayacaktır. Hatta tüm özeninizle sürekli çalışmak kadar basit olabilir.


Üçüncü - Beş Yılda Öğrendiğim Dersler


Üçüncü yıl, çoğu işletmenin ya biriken borç altında ezildiği ya da motivasyonunun düştüğü zamandır . Son iki yılda inşa ettiğiniz temellerin, ne kadar güçlü veya zayıf olursa olsun, yolculuğu belirleyeceğini aklınızda bulundurmalısınız. Bu süre zarfında, ya başarırsınız ya da bozarsınız, bu yüzden bir sonraki adımınızın ne olacağı konusunda çok net olmalısınız. Şimdiye kadar, başladığınız zaman inşa ettiğinizi bilmediğiniz bir iş kurmuş olacaksınız.


Zaman yönetimi


Zaman yönetimi bir yanılsamadır . Şimdi, bunu okuyarak başınızı sallarsınız, ama güven bana, ilk elden deneyimimden biliyorum. Ne denerseniz deneyin, her zaman bir şeyi zamana göre bozarsınız. Zaman yönetimi söz konusu olduğunda tek bir çözüm yoktur. Benim ve işim için işe yarayan şeyler sizin için çalışmayabilir. Çünkü zaman o kadar nesnel ve durumsaldır ki, yönetimi de aynı şekilde ele alınmalıdır. Genel bir varlık olarak zamanı yönetmenin en iyi yolu, etkinlikleri her güne, haftaya göre ayırmak veya hemen yapılması gerekenlere öncelik vermektir.


Pazarlama


İşimi yürütmeye dahil olduğum beş yıl boyunca , ağızdan ağza sözün hala önemli ve hala işe yaradığını keşfettim . Anında hit olacağını bildiğiniz mükemmel bir hizmet veya ürün sağlarsanız, pazarlamaya yatırım yapın. Doğru pazarlama yaklaşımı, potansiyel müşteri çevrenizin yayılmasını sağlar ve profesyonel ve sofistike görünmesini sağlar. İnsanlar iyi bir hikaye ister ve eğer pazarlamanız iyi bir hikaye ise, insanlar dinler.


Kişisel Fedakarlık


İşte acı hap geliyor: Bir şeyi başarmak istiyorsanız, bazı uyarılar bunu akıllıca yapıyor. Fazladan saatler çalışmak, sık sık sosyalleşmemek ve hobilerinizi iş fikirleriniz etrafında tasarlamak şeklinde şekillenebilecek kişisel fedakarlıkları içerir.
Zamanınızı feda etmelisiniz; 11: 00'da yapılabiliyorsa, yap. Lütfen yarın ertelemeyin. Ayrıca, sizin için uygun bir program olmayabileceğinin farkında olun. Sizin için Pazartesiden Cumaya 9'dan 5'e yok. Her gün ve her uyanık saat çalışma zamanıdır.


Finans


Keşke biri bana para ve finans konusunda yardım etseydi, çünkü çok geç öğrendim ki, konu sermaye, yatırımlar ve kar söz konusu olduğunda ekstra tetikte olmanız gerektiğini. Muhasebeyi dışarıdan temin edecek kadar büyüyene kadar, muhasebeci olacaksınız. Sana yardım edebilecek birini tanıdığını varsayalım, harika. Değilse, çevrimiçi forumlardan, kurslardan yardım almayı veya yalnızca YouTube'daki finans kanallarını takip ederek öğrenmenizi öneririm. Profesyonel hizmetler için bir alternatif olmadıklarının farkındayım, ancak sizi ana akıma sokmak için yeterli.


Sonuç


Her gün öğrendiğin birçok ders var. Her gün her zaman yeni bir şeyler öğreneceksiniz. Ayrıca bir çalışan olarak veya sizden daha genç biri olarak altınızdaki insanlardan da öğreneceksiniz. Bu yüzden, diğer kişinin ne kadar yapabileceğini asla küçümseme. Burada not aldığım şey, iş yapma dünyasını oluşturan devasa buzdağlarının ipuçları.


Geriye dönüp baktığımda, kendime ve beni motive edenlere güvendiğime sevindim çünkü girişimci olma kararımdan bir kez bile şüphe etmedim. Bu beş yıllık yolculukta kendim hakkında pek çok şey öğrendim. Kabul ettiğim en büyük şey, düşündüğünden daha fazlasını bildiğin ve her zaman içgüdülerine kulak verdiğin. Çoğu zaman, içgüdüleriniz olayların nasıl gelişeceğini tahmin edebilir, bu yüzden onu bir veya iki kez dinleyin. (Changnow)

 

 Son blog yazıları: