Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGİsimlerini değiştiren dev markalar

Şirket ve marka isimlerinin iş hayatında çok önemli bir yer tutttuğunu daha önce anlatmaya çalışmıştık.
Bir kaç örnekle de isimlerini değiştiren büyük şirketlerden bahsetmek istiyoruz.

Büyük ve iyi bilinen bir markada isim değişikliğine gitmek oldukça pahalı bir süreç. Bu yeni ismi ya da şirket kimliğini, eskiye alışmış olan tüketicilere tanıtmanın ve onları yeni kimlikle geri kazanmanın da zorlukları var. Ancak, ismin şirketin büyümesine olan etkisi fark eden birçok dev markalar, meselenin ruhunu anlayınca o riske girmeyi göze almaktan çekinmemişler.

Aşağıdaki markalar da, bir süre sıkıntı yaşayadıktan sonra yaptıkları isim değişiklikleriyle zirveye çıkan markaları okuyacaksınız.

Liste de günümüzün iyi bilinen KitKat, Nike, Pepsi, UPS ve IBM gibi markalarının yeni isimleri ve logolarını almadan önceki hallerini görmek de mümkün.

 

famous-rebrands

 

 

Listeye üç ekleme daha yapacak olursak, bunlardan ilk'i Lenovo. 

Lenovo’nun kurucuları 1984’de oturup isim için bir araya geldiklerinde ortaya çıkan isim efsane anlamına gelen “legend” kelimesiydi. 2003 yılına kadar bu isim kullanıldıktan sonra Lenovo ismine geçilmişti.

 

Hatırlayacağınız üzere yakın tarihlerde isim değişikliğine giden şirketlerden bir diğeri de Motorola oldu.

2011 ile 2014 yılları arasında Google’ın bünyesinde olan, daha sonra ise Lenovo’nun satın aldığı Motorola isminin yerini Moto almıştı.  

Batmaktan son anda kurtulan Motorola isim değişikliğiyle yükselişe geçse de, bu isimlede çok uzun süre götüremeyebilirler. Zira Motorola isminde en büyük sıkıntı zaten Mim ve T harfi ve kurulum tarihileri... Ve bu harfler halen durmaya devam ediyor. Eğer 40 yıl direnebilirlerse ne ala... aksi halde işleri çok zor. Ne diyelim, umalım ki hayra çıksın..

 

Üçüncü bir şirketimiz ise amazon.

İlk adı cadabra.com olan sitenin adı sanal alemde normal kitapçıların satış oranlarından daha fazla bir satış oranına ulaşmayı sembolize etmek için şirket ismi değiştirmek istedi. Ve yeni seçtikleri isim amazon.com oldu. Buradan amazon ekibini kutluyoruz. Zira cadabra isminde ısrar etselerdi, bir ihtimal dünyanın 1 numaralı şirketi olmaları çok zor olabilirdi. Malum c/k imtihanından kaçamayan Facebook'un durumuna düşebilirdi...

 

 

 Son blog yazıları: