Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOG'Hiç bir zaman tahmin edilebilir olmayın'

WALMART kurucusu Sam Walton'dan iş hayatı için stratejik tavsiyeler. 

 

İşte o önemli bilgiler;

 

-Kaldırımda sana doğru gelen kişiye o sana selam vermeden önce sen selam ver. Kısa sürede üniversitede herkesten daha çok öğrenci tanıyordum. Beni tanıyor ve arkadaşları olarak görüyorlardı.

-Tecrübesiz olduğu halde çok tutkulu azimli birini işe alırsan o kişi çok çalışarak eksikliklerini telafi eder. Çalışanlarınızla karı ne kadar paylaşırsanız o kadar çok kar edersiniz.

-Uçağı bindiğim de ekonomi sınıfı uçuyorum diye bana deli muamelesi yapanlar var. Kabul ediyorum bazen abartıyorum ama bence liderin çalışanlarına örnek olması önemli. Kendim bir şekilde hareket edip çalışanlarından başka şekilde hareket etmelerini istersem bu adil olmaz. Bunu yaptığın anda insanlar gücenmeye başlar ve takım ruhu sekteye uğrar.

-İlk mağazalarımızı açtığımızda genel ofis giderlerine yüzde 2’lik pay ayırıyordum. İster inanın ister inanmayım, 5 mağazadan 2000 mağazaya çıktık ama bu formül değişmedi.

-Bir çok ziyaretçi benim ofisimi ve diğer idari ofisleri görünce şoka giriyor. Ofislerimizin otobüs garındaki yazıhanelere benzediğini söylüyorlar. Tek katlı bir depo binasındayız ben ofislerimizi bu haliyle beğeniyorum.

-Aynı anda bütün işleri yürütebilmenin yollarından biri de ofise her sabah çok erken saatte gelmek.. Genellikle sabah 4:30’da ofise gelirim. Sabahın erken saatleri müthiş değerli, kesintiye uğramadan düşünebilir, plan yapabilir, işleri yoluna koyabilirim.

-Rakiplerimin gemi benzeri yatları var ama ben kendimi hiç yat alacak kadar zengin hissetmedim. Hayatımı hep mazbut yaşadım. Çünkü ben tüketmeyenlere satış yapıyorum, aşırı tüketenlere değil. Eğer tüketmeyenlerin dünyasından uzaklaşırsam,  onların halini anlama becerimi kaybederim.

-Kendinizi müşterinin yerine koyup düşündüğünüzde aslında her şeyi istediklerini anlarsınız;

Bol seçenek,

Kaliteli ürünler,

En düşük fiyat,

Memnuniyeti garantisi,

Cana yakın ve bilgili çalışanlar,

Geç saatlere kadar açık olmak,

Ücretsiz otopark ve güzel bir alışveriş deneyimi...

 

-İşinizi sevdiğiniz sürece her gün elinizden gelenin en iyisini yaparsınız.

-Personelinize ortağınız gibi davranırsanız onlarda sizi ortakları gibi görürler. Beraberce hayal edemeyeceğiniz başarılara imza atabilirsiniz.

-Ekibiniz için daima hizmetkar bir lider olun.

-Çalışanlarınızın firmanızda hissedar olmasını kolaylaştırın. Bu benim yaptığım en iyi şeydi.

-Sürekli olarak ortaklarınızı her gün değişik yollarla motive edin. 

-Yüksek hedefler koyun, rekabeti teşvik edin ve sonucu yakından takip edin. 

-Eğer tekdüzelik baş gösterirse çalışanlarınızın rollerini ve departmanlarını değiştirin. 

-İşin sırrı, insanları ne yapacağınızı heyecanla tahmin etmek zorunda bırakmak. Hiçbir zaman tahmin edilebilir olmayın.

-Mümkün oldukça elinizdeki bilgileri ortaklarınızla paylaşın. Bir insan ne kadar çok şey bilirse o kadar çok şey anlar, ne kadar çok şey anlarsa o kadar çok özen gösterir. 

-Çalışanlarınızdan bilgi saklıyorsanız sizin onları ortak olarak bakmadığınızı hissedeceklerdir. Bilgi güçtür. Çalışanlarınızı bilgiyle güçlendirmekten elde edeceğiniz kazanç, rakiplerinizin size ait bilgilere ulaşma riskinden daha fazladır.

-Çalışanlarınızın şirket adına attığı her adımı takdir edin.

-Kendinizi çok ciddiye almayın.. Siz kasılmadığınız sürece etrafınızdakiler de gevşerler. Hayattan zevk alın, her zaman gayret gösterin.

-Müşterilerinizin beklentilerini aşın, bunu başarabilirseniz tekrar tekrar size geleceklerdir.

-Hata yaptığınızda bahaneler uydurmayın, açık açık özür dileyin.

-Giderlerinizi rakiplerimizden daha iyi kontrol edin, bunu yaparsanız her zaman rekabet avantajına sahip olursunuz.

-Verimli iş yaptığınız sürece bir sürü hata yapsanız bile çok zarar görmezsiniz. Öte yandan verimsiz çalışıyorsanız, dahiyane bir fikriniz olmasına rağmen iflas edebilirsiniz.

-Akıntının tersi yönünde yüzün. Bilineni boşverin. Bir şeyi herkes aynı şekilde yapıyorsa muhtemelen tamamen ters yönde gidip bir niş yaratabilirsiniz. Böyle durumlarda herkesin sizi uyarmasına ve size ‘yanlış yönde gittiğinizi söylemesine’ hazırlıklı olun.

-Sadece patron vardır o da müşteridir. İsterse parasını alır gider başka bir yerde harcar. Genel müdürümüzden, en alt seviyede çalışanlara kadar tüm ekibinizi kovabilir.

-Büyük liderler çalışanlarının kendine güvenini artırmak için çok uğraşırlar. Çünkü bir insan kendisine inandığı sürece akıl almaz işler başarabilir.

-Walmart’ın kaliteli rakipleri olmasaydı böyle bir başarıyı yakalayamazdık.

-Kıt olan sermaye değil, vizyon.

(NOWSENSO)

 

 Son blog yazıları: