Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGHedefleri 1 numara olmaktı ama o İSİM batırdı!

2009 yılında marka olma hedefiyle yola çıkmış ve Hugo Chavez tarafından desteklenmişti. 
"Dünyanın 1 numarası" olma iddiasıyla piyasaya sürülen bu marka, yanlış ismin nasıl vahim sonuçlara neden olduğu bizlere göstermişti.

Sosyalist Chavez, 2009'da ZTE ve Vtelca'nın geliştirdiği "Vergatario" isimli cep telefonu için destekte bulunmuştu. Amaç ise oldukça iyiydi: Venezuelalılara ucuz, yaklaşık 15 dolarlık bir cep telefonu sunarak iş gücünü mobilize hale getirmek.

Ancak Vergatario, çıktığı andan itibaren stratejisizliğin ve marka bilinci olmamanın getirdiği bir kayıp oldu.

Telefonun teknik olabilecek zaaflarından öte verilen isim çok vahim bir isimdi.

Bilindiği üzere "Verga" kelimesinin Venezuela dilindeki argo karşılığı "penis" anlamı taşıyordu.

Telefonun herkes için uygun fiyatlı bir seçenek olduğunu nasıl tarif edeceğini düşünen Chavez, onun ismini andığında kendi bile aman zaman gülüyordu.

Chavez'e göre cep, "sadece Venezuela'da değil, tüm dünyada en çok satan cep olacaktı". Ancak Vtelca'nın üretim hedeflerine ulaşamaması ve sadece 1 milyon cep üretebilmesi, telefonun Chavez'in hedefine yaklaşmasını engelledi. Ağustos 2011'de devamı niteliğindeki Vergatario II piyasaya sürüldü ama o da kısa sürede tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı.

 

HATALI OLARAK VERİLEN MARKA İSİMLERİ

 

Chavez'in yaşadığı kısmetsizliği birçok firma da daha önce yaşamıştı ve halan aynı hataları yapmaya devam eden birçok firma oluyor.

Hatırlanacağı üzere;

Mitsubishi’nin başarılı 4x4 aracı Pajero markasını ABD ve Latin Amerika ülkelerinde Mitsubishi Montero ismiyle satılmak zorunda kalmıştı. Nedeni ise ‘Pajero’ sözcüğünün İspanyolca karşılığının “Mastürbasyon” anlamına gelmesiydi.

Yine General Motors da aynı nedenle Kanada’da Buick La Crosse marka modelini farklı bir isimle piyasaya sürmek durumunda kalmıştı. Çünkü crosse Kanada’nın Quebec kentinde yukarıdaki örnekle benzer bir anlama geliyordu.

Ünlü kozmetik firması Estee Lauder'de son derece başarılı olan fondöteni ‘Country Mist Liquid Makeup’ı satışa çıkardıktan sonra büyük bir şok yaşamıştı.

İngilizce’de buğu anlamına gelen ‘mist’ kelimesinin Almanca’da gübre anlamına gelmesi unutulmuştu. Ve firma milyon dolar yaptıkları yatırımı çöpe atmış, üzerine bir yatırım daha yaparak ismi 'Liquid Makeup’ olarak değiştirip yola devam etmişti.

Benzer hatayı yapanlardan biri de Reebook firmasıydı. 1997de bayan koşu ayakkabısı Incubusu piyasaya sürdüğünde bir pazarlama fiyaskosu yaşadı. Çünkü Incubus kadınlara uyurken tecavüz eden bir mitoloji kahramanıydı.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Ancak mesele sadece anlamla bitmiyordu. Harf enerji sistemini atlayan Montero, Crosse vs. hiçbir zaman o firmalar için en tepelerde yer alamadı. Almasıda mümkün gözükmüyor. 

Ayrıca, bu mesele güzel anlamlarla olsaydı şuan da Çiçek, Kardelen, Vatan, Mekke, Medine, Millet, Anıt, Türk vs... gibi ismi olan birçok şirketin marka değeri olarak bir karşılığı olurdu. Ya da kelime karşılığı olarak hiçbir anlamı olmayan veya hecelerle uydurulan Netflix, Samsung, Audi, İnstagram, Lexus vs.. gibi milyar dolarlık şirketlerin bir değerinin olmaması gerekiyordu.

Evet, Jack Trout'un şu cümlesi çok önemli; “Alabileceğimiz en önemli pazarlama kararı bir ürüne koyacağımız isimdir. Pazar payı, ürünün özelliklerinden çok markanın tüketicilerin zihinlerdeki gücü üzerinde yükselir. Uzun vadede bir marka, daha kaliteli bir ürün değil, daha kaliteli bir isimdir.”

Firma ve İşletmeler marka ismi verirken ya uzmanlarla birlikte çalışmalı ya da;

 

 

NOWSENSO.COM

 

 

Detaylı bilgiler için: http://www.nowsenso.com/blog/sirketiniz-icin-marka-ismi-sirlari-iste-o-roportaj/Son blog yazıları: