Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGÇalışan ve Müşteri değişti! Markaların geleceği...

Çalışanların çok mutlu olmadığı, yöneticilerin mutsuz çalışanları çalıştırırken yıldıkları bir iş dünyasından yıllardır bahsediyoruz. Peki, çalışanların mutluluğu ve firmanızın geleceği için nelere odaklanmanız gerekiyor?

 

İş dünyamızın genetiği çalışanın asıl derdini anlamaktan uzak bir portre çizmektedir. Çalışma hayatı herhalde hiç bu kadar zor ve acımasız olmamıştı. Çalışanların çok mutlu olmadığı, yöneticilerin mutsuz çalışanları çalıştırırken yıldıkları bir olgudan bahsediyoruz. Kısacası kimse, işe gidenlerin koşarak, şevkle işe gittiğini iddia edemez.

Ama işler değişiyor; çalışanın elinde daha fazla güç var şimdi; daha fazla birikime sahip, daha fazlasını biliyor, daha fazla şeyler istiyor, işverenden. Dolayısıyla firmaların elindeki ‘güç’ değişim geçirerek sismik kaymayla çalışanın eline geçiyor. Aynı zamanda bilgiye erişimin ve yaymanın  kolaylığı şirketlerin elindeki en önemli diğer güç olan bilgi tekelinin de yıkılmasını sağladı. Her bilgiye herkes istediği yerden ve istediği zamanda erişebilme gücüne kavuştu.

Müşteri tarafında ise durum ise daha vahim. Müşteriler bir şeylerin parçası olma ihtiyaçlarını sosyal ağlarla markalar üzerinden gidermeye başladılar.

Müşterinin yeni ‘güç’ olarak ortaya çıkması denklemleri değiştirdi. Bu güç şirketlerin yok sayamayacağı bir güç artık. Birçok şirketin acı tecrübeleri diğer şirketlere örnek olmuş ve tüm şirketler yeni iş dünyasının müşterilerini istemese de faaliyetinin merkezine koymak zorunda kaldı.

Müşterinin içinde olmadığı bir tasarım ve üretim sürecinin başarılı olma şansı oldukça düşük olacağa benziyor. Şirketler arkasına saklandıkları geleneksel güç duvarlarının yıkılışını izlerken müşterilerine karşı daha şeffaf ve çalışanlarına da daha taviz kar olmak zorunda kaldılar.

Günümüz dünyasında artık sermayenin üstünlüğüne dayalı dönemin kapandığı, beşeri sermayenin öne geçtiği gerçeğini görmezden geliyor gibiyiz. Yeni nesil firmalarda çalışan insanlar hayatlarının geri kalan kısmını çalışmadan geçirecek imkânları olduğu halde, geleceğin peşinden koşuyorlar, geleceği belirleme üzerine çalışıyorlar.

Fırsatların azaldığı iş dünyasında artık fırsat yaratan yeni çalışma anlayışları öne çıkarken başarı artık verimli çalışmak değil, işin gelişimi için özgün kombinasyonlar üretmek anlamına geliyor. Ne kadar yaratıcı ve özgün isen o kadar başarılısın. Yaratıcı olmak bir fırsat değil, düşünce biçimi, yaşam biçimi. İşinde olduğu kadar hayatının her kesitinde bu özelliği beslemek, mesleğinin bir gereği değil, kişiliğin bir parçası olmalı.

Patronlar dünyasında da ayrıca baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Dünün patronlarının becerileri çöp olmaya başladı. Patron olarak sanal dünyada da en az gerçek dünya kadar başarılı olmayı bilmek gerekiyor. Ekibinizi dün olduğu gibi bugünde baskılamaya devam ederseniz işe yarar bir tane bile eleman bulamazsınız etrafınızda. O açıdan anlama ve anlaşılma dramatik bir sorun haline gelmiş durumda. İnsanların neden öyle davrandığını anlama konusunda dev bir devrime ihtiyaç var.

Peki Firmanızın Geleceği İçin Nelere Odaklanmanız Gerekiyor?Son blog yazıları: