Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOGBir Müşteri Neler Yapabilir?

Bu yazıda ‘Bir Müşterinin Neler Yapabileceğini’ anlatmak istedim. Kahramanımız Dave Carroll isimli bir müzisyen.

Dave Carroll, Omaha(Nebraska)’ya gitmek için ‘United Airlines’dan bir bilet alır ve uçağa binmek için Chicago’nun O’hare Havalimanına gider. Uçağa geçtiği sırada pencereden görevlilerin bagajları rastgele attığını, bazılarının yere düşürüldüğünü görür. Tam da bu sırada atılan valizler arasında kendi gitarının olduğunu da görür ve görevli ile konuşmak ister. Görevli ise ‘Konunun kendisi ile ilgili olmadığını söyler ve kapı görevlileri ile konuşması gerektiğini iletir. Bunun üzerine Carroll çeşitli kişiler ile konuşmayı denemesine rağmen bir türlü sonuca ulaşamaz.

Carroll, Omaha’ya indiğinde 3.500 dolarlık Taylor gitarının hasarlı olduğunu görür. İş temposundan üç gün üst üste sahen alan Carroll ‘United Airlines’ ile ancak üç sonra iletişime geçebilir. Havayolu şirketi hasar bildirimlerinin en geç 24 saat içerisinde bildirilmesi gerektiğini iletir ve gitarda oluşan 1.200 dolarlık hasarı ödemeyi reddeder.

Bu süreçten sonra yetkililer ile yazışmaya devam eden Carroll konuyla ilgili aylarca uğraşmasına karşın bir sonuç alamaz. Sadece 9 ay sonra bir yetkili ile görüşme fırsatı bulur ama ondan da sonuç çıkmaz. David Carroll yetkiliye aynen şunu söyler: “Eğer bir avukat olsam size dava açardım, ama bir müzisyen olduğum için size bir şarkı yazacağım ve yaptığınızı tüm dünya öğrenecek“

Bunun üzerine 2008’in Kasım ayında ‘United Breaks Giutars (United Gitarları Kırıyor)’ isimli bir şarkı yapar ve Youtube’a yükler.

 

Bu şarkı bir günde 150.000 gibi bir izlenmeye ulaşır. Bu izlenmeden sonra United Airlines yetkilileri Dave Carroll ile iletişime geçer ve videonun kaldırılmasını için teklifinde bulunurlar ama Carroll bu teklifi kabul etmez.

Bundan sonra günümüze kadar geçerli olan aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkar.

Görüldüğü üzere David Carroll’un hikayesi bir müşterinin neler yapabileceğinin en güzel örneği aslında. Müşteri denilen kavramı sadece duvarlara sılan şirket politikalarında ve sosyal medyada yayınlanan afilli görsel ve içeriklerden ötede düşünmek gerek. (Hüseyin Sayın)

 

united-breaks-guitars-kitabı

cnn-haber-united-breaks-guitars

ealry-habeunited-breaks-guitars

 

 

https://www.facebook.com/DaveCarrollMusic/Son blog yazıları: