Ana Sayfa Hakkımızda Marka Yönetimi Logo Web Tasarım İsim ve Şirket Astrolojisi İşbirliği İletişim Blog

← BLOG4 gün iş, 3 gün tatil! Değişim devam ediyor

Yıllardır birçok yardımcı olmaya çalıştığımız iş adamları ve yatırımcılara şu tavsiyelerde bulunmaya çalıştık ve hala devam ediyoruz;

 

-Çalışanlarınızın sosyal hayatlarının olmasına imkan sağlarsanız hem vefa, hem kendini yetiştirme hem de ruhsal dinginlik sağlayarak iş verimini artırırsınız,

-ABD, AB ve Çin gibi gelişen ekonomilerdeki bazı şirketlerin yaptığı gibi, hafta da 4 gün iş, 3 gün izin modeli,

-İş yerinde yarım saat dahi olsa öğle arası uyku imkanı,

-Ofislerin eğlenceli hale getirilmesi,

-Psikolojik, ruhsal gelişim ve ilmi, tekbnik ve bilimsel eğitimler,

-Ailevi hayata olumlu etki edecek planlamaların yapılması vs...

 

Özellikle dünya genelinde son 7-8 yıldır buna benzer konularda bazı şirketlerde gelişimlerin olduğunu gözlemlemeye başladık. Tabi Türkiye'de henüz bu formatta çalışan iki, üç şirket dışında bilmiyoruz.

Gelişmiş ülkelerde artık şirketler yavaş yavaş haftada dört gün çalışma modeline geçiş yapıyor. Yapılan araştırmalara ve deneylere göre bu yeni modelin verimliliği arttırdığı ve tükenmişlik sendromu ile stresin de azalttığı görülüyor.

 

 

Dört günlük çalışma modelini deneyen şirketler sonuçlardan memnun!

 

Dört günlük çalışma modelini deneyen Yeni Zelandalı Perpetual Guardians şirketi, sonuçtan gayet memnun. 230 çalışanı bulunan şirketin 2 aylık bir süreçte dört günlük çalışma modeli denemesin sonucu iş stresinin önemli bir ölçüde azaldığı ve şirkete bağlılık oranının ise arttığı açıklandı. Verimlilik ise doğrudan değişmedi... Berlinli bir bilgisayar şirketi olan Planio da haftada dört gün çalışma modeline tam geçiş yapmış olan şirketlerden biri. 

 

Yakın zamanda sekiz ülkede 3 bin işçiyle yapılan bir araştırmaya göre işçilerin yaklaşık yarısı sekteye uğratılmadıkları takdirde günde beş saatte tüm işlerini halledebileceklerini söylüyor. Oysaki pek çok kişi haftada en az 40 saat çalışıyor. Türkiye’de bu rakam ortalama 60 saat.

 

Diğer ülkelerde durum nasıl?

 

Diğer ülkelerde de bu dört günlük çalışma sistemi fazlasıyla gündemde. Mesela Japonya'da devlet, şirketlere üç gün tatil konusunda teşvikte bulunuyor. İngiltere'de İşçi Partisi'nin de desteğini alan İngiliz İşçi Sendikaları Kongresi, maaşlarda bir kesinti olmaksızın şirketlerin dört gün çalışma modeline geçmesi konusunda baskı uyguluyor.

ABD, Britanya ve Almanya’da haftada dört gün çalışmaya başlayan işçiler tecrübelerini şöyle anlatıyor:

 

“Beş günde yapacağım işten daha fazlasını dört günde yapabiliyorum.” “Dört günde daha hızlı olmam gerektiğimi fark ettim ve cuma tatilime odaklandım.”Son blog yazıları: